Dostaviame Mochovce, pretože vraj nefúka vietor

Autor: Martin Podolský | 26.2.2007 o 13:51 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  2061x

Priznám sa, nepamätám sa, v ktorej televízii som tento výrok, ako argument pre dokočenie elektrárne v Mochovciach, počul, ani z koho úst vyšiel, no utkvel mi v pamäti svojou absurditou. Názov tohto článku predstavuje zjednodušený výrok pána, ktorý v kvetnatých vetách vysvetľoval, že u nás na Slovensku nemáme poveternostné podmienky, vhodné na získavanie elektrickej energie ako napríklad v Česku či Rakúsku.

Priznám sa, nepamätám sa, v ktorej televízii som tento výrok, ako argument pre dokočenie elektrárne v Mochovciach, počul, ani z koho úst vyšiel, no utkvel mi v pamäti svojou absurditou. Názov tohto článku predstavuje zjednodušený výrok pána, ktorý v kvetnatých vetách vysvetľoval, že u nás na Slovensku nemáme poveternostné podmienky, vhodné na získavanie elektrickej energie ako napríklad v Česku či Rakúsku. Nie som meteorológ, no logika hovorí, že ak vietor fúka do vrtúľ v Rakúskom Burgenlande a Dolnom Rakúsku, kde sa nachádzajú aj vrtule blízko hraníc so Slovenskom, tak fúka aj na Slovensko. Minimálne v tejto zóne. Autor výroku o zlých podmienkach zrejme ráta s tým, že vietor neprejde cez hranicu, no to by sme museli mať veľmi vysokú železnú oponu. Jednu sme už mali, a fúkalo cez ňu z oboch strán, okrem vetra prepúštala aj televízne a rozhlasové vysielanie, prominentných a preverených občanov ČSSR a prekonať ju sa podarilo aj šikovným emigrantom. No vietor žiadne vymyslené pozemné značkovanie nepozná, prefučí a hotovo. A nič ho nezastaví.

Stana SMER a jej predseda Robert Fico sa už roky pripravoval na to, že jadrovú elektráreň dostavia. Za každou politikou je nejaká lobby. Podľa všetkého za SMERom práve tá energetická. Pravda je, že dostavať túto elektráreň má svoje výhody. Nerealizovať projekt by bolo premraním veľkých investícií z minulosti, plusom je tiež, že elektráreň zamestná množstvo ludí pri výstavbe aj prevádzke, preinvestuje sa tu veľa zahraničného kapitálu... Z negatív by som spomenul jadrový odpad, o ktorý sa treba postarať (príroda sa ho však tak skoro nezbaví), a v stávke sú tiež dobré vzťahy s Rakúskom. Ich zhoršenie (počas súčastnej, či akekoľvek budúcej vlády) nás môžu mrzieť a zasiahnut viac, ako si dnes môžme myslieť.


Nechcem robiť závery. Ani sem vkladať odkazy a grafy na rôzne štúdie, či reálne fungujúce projekty. Nie som fyzik, odborník na energetiku, atómové jadro, či ekológiu. Nie som ani ekonóm. Myslím si, že práve spomenutí odborníci by mali mať hlavné slovo v tom, akú elektráreň potrebujeme postaviť. Tí by na základe argumentov s ohľadom na ekonomickú efektívnosť, ekologický dopad, analýzu rizík a potenciálu Slovenska v alternatívnych energetickych zdrojoch mali dospieť k riešienu. Nie lobisti.
Tí sa totiž rozhodujú podľa iných kritérii, ktoré nemajú s ľudmi, ani životným prostredím, nič spoločného.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje nomináciu Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.

KOMENTÁRE

Saková zdedila postupy, ako chrániť našich ľudí

Denisa Saková ako ministerka je splneným smeráckym snom.


Už ste čítali?