Je svetový terorizmus skutočný, či je len veľkým podvodom?

Autor: Martin Podolský | 24.7.2006 o 8:20 | Karma článku: 8,30 | Prečítané:  3382x

Od septembra roku 2001 - pádu Twin Towers v New Yorku - je svetový terorizmus jednou z popredných tém. Pod hlavičkou boja proti terorizmu a naháňania vinníkov sa uskutočnili už veľké vojenské intervencie...

Len tažko sa dá však s istotou povedat, či sa jedná o hrozby reálne, alebo aranžované. Niekomu predsa strach más a súhlas s vojnami vyhovovat môže. Bin Ládina sa nájsť nepodarilo, rovnako ako zbrane hromadného ničenia v Iraku. Je to celé len hon na bosorky, alebo ide o skutočné hrozby civilizovaného sveta? Nie som priaznivec konšipračných teórií, no rád sa slobodne zamýšľam nad podstatou vecí. Nesnažím sa ich vidieť biele či čierne, ale rád hľadám každú z pestrého spektra farieb, nachádzajúcich sa okolo nás.

Je fakt, že islamské náboženstvo vo svojej extrémnej podobe neponúka veľa priestoru na koexistenciu s inak zmýšľajúcimi. Príčinu, že sa práve extrémnej podobe tejto kultúry tak darí, môžme zrejme nájsť v tom, že v islamských krajinách má náboženstvo enormný vplyv, ktorý je ešte prirodzene umocnený podstatne nižsou ekonomickou vyspelosťou a tak aj sociálnym štandardom ľudí, v porovnaní s ľuďmi v kultúrach, ktoré označujeme ako civilizačne vyspelejšie. Nakoľko je však islamský terorizmus reálnou hrozbou a nakoľko umelým obrazom je otázne. V USA, kde terorizmu vyhlásili vojnu po útokoch na Svetové obchodné centrum sa ovtedy nič závažné v tejto oblasti nestalo. A pritom v USA žijú milióny pravoverných moslimov a iste by sme medzi nimi našli i extrémnejších. Ak je Al-Kaida organizovaná tak, ako o nej hovoria predstavitelia americkej administratívy - a ak bola sama schopná zosnovat útoky uskutočnené v septembri roku 2001 - ako je možné, že v je v spojených štátoch nečinná? Faktom je, že bezpečnosť objektov je tam po skúsenosti s terorizmom na americkej pôde na vysokej úrovni a tajné služby tiež nezaháľajú ( k svojej práci dnes majú v histórii nepoznané legálne podmienky) - ak by moslimi naozaj holdovali džihádu, neprejavil by sa terorizmus aspoň v malom? Únosmi a vraždením inovercov, útokmi na reštaurácie a podobne - teroristické útoky v štýle tých, ktoré vedú palestínčania voči Izraelu? Arument, že pred Arabmi sú ľudia v USA na pozore by veľmi neobstál. Moslima vystrojeného v tradičnom odeve s turbanom na hlave si všimnút možno, no ten istý by oholený, v džínsoch a tričku viac pozornosti ako ľudia okolo nepritiahol. Arabská etnická príslušnosť - inak tažko vizuálne spozovateľná - v etnicky diverznej spoločnosti takisto upúta pozornosť len tažko. A pritom muslim nemusí byť len Arab - od kresťanského Afro-Američana rozpoznáte muslimského sotva - špeciálne v prípade, že o upozorňovanie na svoju náboženskú príslušnosť nestojí. Islamský terorizmus je však skôr doménou arabských radikálov, tak ci tak je však zrejmé, že ak by v USA útočiť chceli - útočili by. Ak by však išlo o podvod - toto neútočenie by slúžilo dojmu, že sa nad terorizmom darí víťaziť.

Kacírska otázka - čo ak septembrové útoky boli len zvrhlou a vražednou veľkolepou kampaňou na operácie na blízkom východe? Na kontrolu ropnej veľmoci ako je Irak a obrovským dopytom štátu po (privátnom) zbrojárstve. Čo ak útoky v Madride a Londýne boli len akousi falošnou "potvrdenkou" na zapojenie sa do boja s virtuálnym nepriateľom? Taktiež by mohlo ísť o zámer vynútiť presvedčenie ľudí, že hrozba v podobe al-kaidy je reálna.

V prípade, že by toto bolo pravdou, bolo by to veľkým pošlapaním princípov americkej slobody a demokracie. Bývali americkí prezidenti, pre ktorých bola spravodlivá občianska spoločnosť, ústava únie, americký zmysel pre spravodlivosť, česť, rovnosť príležitostí hodnotami najväčšej váhy by sa museli v hrobe obracat - teda, nie všetci su mŕtvi a ak by sa o podvod naozaj jednalo, jeden predošlý by o tom s veľkou pravdepodobnosťou vedel.

Predpokladám, že moje tu prezentované úvahy ocenia mnohí pomyselným hadzaním kameňov a nálepkovaním. Budú to pravdepodobne tí, ktorí v tom majú kryštáľovo jasno. Ja v tom jasno nemám, netvrdím nič, len kladiem (možno provokatívne) otázky a zamýšľam sa. Vyzývam k tomu aj druhých, pretože si myslim, že žijeme v kritickej dobe a nemali by sme absentovat na vlasné uvažovanie, spochybnovanie za účelom hľadania pravdy (cogito ergo sum). Možno narazíme na tvrdé prekážky - zábrany, ktoré nás v našom badaní zastavia, ale vždy je štastnejsie túto cestu podniknúť, ako sa na ňu nikdy ani nevydať a spoliehat len na výsledky inych. Vypočuť druhych, a ani im dôverovať neznamená, ze musíme nutne bez slova pochyností konzumovat ich pravdy.

Budem rád, ak do diskusie napíšete, šo si myslite Vy - sú úvahy o spochybovani týchto udalostí z posledných rokov nezmyslom, alebo sa spoľahlivo vyvrátiť nedajú?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?