Zapredaní KDH-áci?

Autor: Martin Podolský | 22.6.2006 o 9:07 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  2729x

KDH vytrvalo odmieta spoločný postup SMK, SDKÚ a KDH pri povolebných rokovaniach. Prečo asi?

SMER sa aktívne uchádza o podporu minimálne jednej bývalej koaličnej strany. Najhlasnejšie vyjadruje podporu myšlienky partnerstva s KDH a SMK. Podľa včerajších agentúrnych správ SMER štedro ponúka KDH dostatok voľnosti v spoločnom programe. Je možné predpokladať, že SMER je ochotný ponúknuť KDH voľnosť v otázkach, ktoré sú pre SMER menej podstatné a naopak pre KDH kľúčové. KDH už postoj SDKÚ ku klerizácii štátu pozná - je negatívny. Preto zrejme tie vyhlásenia Hrušovského, že karty rozdáva SMER a rokovať so stranami bývalej koalície je pre KDH zbytočné. SMER chce vládnuť a potrebuje partnerov. Víťaz volieb pravdepodobne výmenou za podporu ponúka KDH jedinečnú možnosť dať do vládneho vyhásenia (a neskôr aj presadiť) zmeny, ktoré by akákoľvek iná relevantná strana zmietla zo stola. Spomeňme si na to, ako vznikla v predminulej vláde (1998-2002) zmluva so Svätou stolicou, ktorá priniesla zmeny vo vzťahu štát-cirkev v mnohých oblastiach. Táto dohoda takisto vznikla dôsledkom parlamentnej spolupráce KDH s ľavicou.

Ak sú tieto prognózy pravdivé, znamená to, že KDH ide podstatne viac o náboženské témy ako o pravicové reformy. K podpore reforiem vo formácii s SKDÚ a SMK sa hnutie zatiaľ stavia odmietavo. Jedinou zásadou s ktorou KDH ohľadom rokovaní vystupuje pred verejnosť je podmienka, že prípadná spolupráca KDH s HZDS by musela vylučovať osobu Vladimíra Mečiara. Zrejme sa nechcú politicky úplne odrovnať, naopak, zvažujú vládnutie so SMER-om.

SMER tak ukazuje, že liberálne hodnoty a sekulárny demokratický štát nepatría do ich zorného poľa. Tam zrejme patria lukratívne ekonomické a iné vládne posty. Podľa doterajšieho vývoja má najbližšie k dohode práve SMER a KDH, matematika však hovorí, že na vládnutie potrebujú získať podporu najmenej jednej ďalšej strany.

Otázka aká koalícia vznikne a na čom sa dohodne je stále nezodpovedaná a o prekvapenia zrejme nebude núdza.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?