Prekliate voľby! Kúpené hlasy, neplatné hlasy a neistý výsledok?

Autor: Martin Podolský | 19.6.2006 o 9:01 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1860x

Tak a máme po voľbách. Boli napínavé, komické, bizarné a čo bude po nich nikto netuší.

Zaujímavá bola aj kampaň. Vzhľadom na to, že neplatilo žiadne moratórium, kampaň voliča sprevádzala až k bránam volebnej miestnosti. Mimoriadne bizarné boli snahy aktivistov ovplyvniť voličov tesne pred voľbou, výmenou výberu strany či kandidáta za vecné pozornosti, peniaze a aj akési komické 5000 korunové kupóny. Nad tým by sa dalo prižmúriť oko a pousmiať sa, keby išlo o kampaň typu - ak sme vás pozornosťou potešili, myslite na nás pri zvažovaní voľby. No aktivisti takto nehazardovali a na odovzdanie odmeny bolo potrebné ukázať nepoužité lístky - či ten správny chýbal. Ponúkať ľuďom odkúpenie ich slobodnej voľby je obludným porušením etiky a princípov demokracie. Holt ale, ak to nie je zakázané, je to legálne.

Možno preto bolo neplatných až 32778 hlasov. Zrejme ľudia, ktorí podľahli lákavému pokušeniu vybabrali s kupliarmi hlasov tak, že do urny hodili len prázdnu obálku a hárok pre zmenu do koša. Ťažko však povedať, koľko ľudí z týchto, či iných pohnútok bojkotovalo voľby náročky, a koľkým z nich robila procedúra vloženia JEDNÉHO hárku do obálky a následne do urny také vážne problémy, že to nezvládli a ich hlas bol diskvalifikovaný. Neplatnosť nezvládnutých hlasovaní je v podstate taká malá prírodná selekcia. Ak je totiž pre niekoho tento proces intelektuálne nezvládnuteľný je pravdepodobné, že vie o tom čo svojou voľbou vyjadruje pramálo.

To, že strany a kandidáti sú ochotní hlasy kupovať je dôkazom, že im na ich zvolení mimoriadne záleží. V médiách sa objavili správy o tom, ako politici obiehajú Slovensko a pri agitácii neraz ponúkajú dary, či peniaze. Neobišli ani Rómske osady na východe Slovenska, dúfajúc, že vzhľadom na ich zlú sociálnu situáciu, budú ich hlasy na predaj. Či pochodili nevedno, ale je zaujimavé sledovať, ako ďaleko sú ochotní politici v kampani zájsť. Byť v parlamente musí byť pre týchto ľudí hádam sladšie ako si dokážeme predstaviť.

Dnes už máme po voľbách. Výsledok umožňuje zostaviť vládu z mnohých kombinácií politických strán. Média sa pohrávajú s volebnou matematikou a žmýkajú z politikov komentáre na možné koaličné modely. Voliči zatiaľ nevedia, či svojou voľbou nepodporili vznik koalície v podobe, o akej sa im ani nesnívalo. Ľudia vo voľbách vyjadrili podporu konkrétnym stranám, ale nedali tým odpoveď na to, kto bude vládnuť. Tú dajú lídri parlamentných strán, vyrokovaním koaličnej spolupráce. Môžu sa ľubovoľne spájať či vyšachovávať. Tak funguje volebný princíp, myslím si však, že by mali rešpektovať vôľu ľudu. Čisto pravicová či ľavicová vláda je nemožná a ignorácia víťaza volieb, či druhého v poradí je možná len za podpory nacionalistov, Mečiarovej strany, či strany ultrakonzervatívnych hodnôt, ktoré sú pre širšie masy neprijateľné. Nemyslím si, že ani voliči SMERu, ani SDKÚ by takúto vládu chceli. Najbližšie k vôli občanov by bola podľa môjho názoru vládna kombinácia ľavice a pravice - SMERu a SDKÚ totiž dali ľudia najviac hlasov. A matematicky z nich zostaviť vládu možné je.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje nomináciu Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.

KOMENTÁRE

Saková zdedila postupy, ako chrániť našich ľudí

Denisa Saková ako ministerka je splneným smeráckym snom.


Už ste čítali?