Idem voliť Dzurindu

Autor: Martin Podolský | 17.6.2006 o 8:34 | Karma článku: 11,17 | Prečítané:  3013x

Písaniu a čítaniu predvolebných blogov som sa starostlivo vyhýbal, no prišiel čas rozhodnúť sa. Samotné rozhodnutie som si nechal až na dnes. Skúsim sa podeliť o dôvody, ktoré ma k tejto voľbe vedú.

Som zástancom stredopravej politiky, a pri pohľade na politické spektrum zisťujem, že SDKÚ v tejto zóne nemá konkurenta. SF je tažko definovateľná strana, ktorá vznikla z dislojality k premiérovi, po tom, ako zatrhol podozrivé vyčíňanie na Ministerstve obrany. KDH a SMK zo svojej voľby vylučujem, pretože ide o strany fungujúce na náboženskom a národnostnom princípe. Hárky SNS a KSS vyhodím krátko po voľbe do koša, o inom naložení s nimi ani neuvažujem. SMER ma svojim programom neoslovil, nie len svojou pozíciou v politickom spektre, ale aj svojou rétorikou. HZDS a HZD - no comment, myslím, že nie je potrebný. ANO je stranou, ktorá v mojich očiach vyhorela zásadným rozkolom vo vnútri strany, odchodom svojich ministrov zo strany, čím de facto spečatila svoj funus. Voliči znesú takéto excesy len do určitej hranice, a strana ANO ich prepásla. Tažko povedať, či išlo o dôveru nestabilným a nelojálnym ľudom, alebo zlý management v oblasti ztmelovania postojov a požiadaviek v snahe robiť kompromisy, ktoré by túto stranu ušetrili štiepenia. V každom prípade, je to história a dnes už len škoda voličskej podpory. OKS nie je stranou stredopravou, o akú mám zájem, ale skôr pravo-pravou. Čítal som ich program, a v pár oblastiach ma oslovil, myslím však, že takáto vízia štátu je nielen nepraktická, ale aj neudržateľná, hlavne keď zvážime vysokú nezamestnanosť a nízke mzdy v mnohých regiónoch. Štát má svoj zmysel, a aj keď snahy o zoštíhlenie jeho administratívy vnímam pozitívne, snahy o jeho podvyživenie, či miestami až zrušenie vidím ako veľký hazard, ktorý by som nechcel vidieť v praxi. Takisto prílišná fixácia na konzervatívne hodnoty a amerických republikánov mi nevonia. Túto voľbu teda takisto nezvažujem. Potom sú tu ešte strany a straničky, ktoré hrajú úlohu outsiderov.

Z tejto matematiky mne osobne vyšla jednoznačne SDKÚ. Viem, že podporovať Dzurindu sa dnes nenosí, ale je mi to jedno. SDKÚ sa síce nevyhla škandálom a kauzám, ale pozitíva u mňa prevažujú. Táto strana predstavuje kontinuitu nastúpených reforiem a takisto stabilitu politiky. Nie sú to žiadny anjeli, ale tí, čo nemajú úprimné úmysly sú už aspoň saturovaní, na rozdiel od tých z opozície. Dzurinda je podľa mňa dobrý leader, gentleman a manager, ktorý dokázal vládnuť so stranami, ktoré sa denno-denne bili za presadenie svojich nepriechodných požiadaviek. Je to podľa mňa čestný a principiálny človek. Takisto, má veľmi dobrú reputáciu v zahraničí, ako v EÚ tak i v USA. Dokázal si udržať priazeň únii z oboch strán Atlantiku aj v časoch, kedy boli USA a väčšina štátov EÚ na nože. SDKÚ je strana umiernená, rešpektujúca voľu iných, a strana hľadajúca kompromisy. To je podľa mňa na Slovensku vzácnosťou.

Myslím si, že si zasluhuje môj hlas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?