Ideálne zriadenie ?

Autor: Martin Podolský | 25.5.2006 o 12:06 | Karma článku: 2,82 | Prečítané:  1411x

Ako by asi vyzerala ideálna spoločnosť? Aká by mala byť forma forma jej spravovania na to, aby sme mohli hovoriť o najlepšom možnom zriadení? Skúsme sa nad touto otázkou zamyslieť a predstaviť si riešenie. Odhliadnuc od všetkých praktických prekážok, predstavme si v teoretickej rovine túto úlohu ako možnú - akoby celé usporiadanie spoločnosti bola akási stavebnica s parametrami a črtami celej spoločnosti, ktorú môžme preskladat do inej, podľa možností dokonalejšej podoby.

 Za dve najdokonalejšie usporiadania, aké sa ľudstvu v dejinách podarilo zriadiť považujem osvietenstvo - vládu osvieteného panovníka, a demokraciu. Z nich by som pri mojej predstave dokonalého menežovania spoločnosti chcel vychádzat. Samostatne podľa mna obom niečo k dokonalosti chýba. Osvietený panovnik nezaručoval, že bude panovať osvietene, že bude nezávislý a spravodlivý a svoju moc nebude  bezohľadne zneužívať. A demokracia, tá je pôvodom vláda ľudu. Vychádza z presvedčenia, že reprezentanti ľudu budú rozhodovať v jeho prospech, pretoze sami vedia čo (ľud) potrebuje, kedže sú jednými z neho. Dnešný "politici z povolania", (často len) navonok zástupcovia tej či onej myšlienky, pre ktorých je pôsobenie v politke často len obchodníckym či managerskym vrcholom a prostriedkom ako svoje kšefty povýšiť na vyššiu úroveň majú však k ľudu a jeho potrebám tak ďaleko, že z pôvodných ideií má už moderná demokracia len pramálo.
Zobral by som však z oboch systémov to dobré, pokúsil sa ich skombinovať, a prisposobiť potrebám súčasnosti s využitím poznatkov a mozností, ktoré sú dnes k dispozícii.
Na rozhodovacie pozicie by som navrhoval vypísať všeobecný konkruz. Záujemci by boli testovaní zo znalostí z rôznych spoločenských oblastí (histórie, matematiky, práva, medicíny. politilógie, sociológie, psychológie a iných) a boli by tiež testovaní na odolnosť, etiku, morálku, osobnosť a pod. Do parlamentu by sa tak dostala elita z viacerých spoločenských oblastí. Vznikla by nová ústava, ktorá by týchto ľudí ustanovovala do moci. Politickú líniu, by však v medziach demokratických (ústavou definovaných)princípov dávali občania vo voľbach. Ľudia by teda nevolili samotných zástupcov - tí by sa kvalifikovali sami svojimi elitnými kvalitami, ľudia by si len vyberali akú politiku si želajú.
Ústava by členom parlamentu dávala výrazne nadpriemerné ohodnotenie, poskytovala im bezpečie a komfort. Tento parlament by sa nemenil, len povedzme každých päť rokov, by sa konal konkurz na miesta, ktoré sa uvoľnili úmrtiami a inými udalosťami po ktorých by sa znížil počet poslancov. Ústava by tiež určovala, na koľko miest sa vypisuje konkurz pre odbornikov z konkrétnych vedných a spoločneských oblastí, a obsahovala by mechanizmy ako môžu ostatní zbaviť mandátu poslanca, ktorý vo svojej funkcii zlyhal a neplnil si svoje poslanie svedomito. Takisto by popisovala presný postup, ako môžu s postupom času a skúseností zo správy spoločnosti poslanci modernizovat ústavu. A postup, kedy a ako môže ľud prostredníctvom referenda zasiahnuť a vykonať nápravu v zložení parlamentu, pokiaľ si väčsina ľudu bude myslieť, že nekoná v súlade so záujmami spoločnosti.
Touto kombináciou demokracie a osvietenstva, teda rozumnej vlády, by sa mohlo podariť eliminovať nerozumné a skorumpované vládnutie, kedže by vládla inteligencia, ktorá je dostatočne nadpriemerne ohodnotená, a nemusí sa ani báť straty lukratívnej pozície. Ak by bol tento model zrelizovaný a vyladený do detailov, dôveroval by som mu viac ako súčasnému, ale bohužiaľ je to len ťazko zrealizovateľná utópia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prezident považuje výber Sakovej za premrhanú príležitosť

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.


Už ste čítali?