Ideálne zriadenie ?

Autor: Martin Podolský | 25.5.2006 o 12:06 | Karma článku: 2,82 | Prečítané:  1414x

Ako by asi vyzerala ideálna spoločnosť? Aká by mala byť forma forma jej spravovania na to, aby sme mohli hovoriť o najlepšom možnom zriadení? Skúsme sa nad touto otázkou zamyslieť a predstaviť si riešenie. Odhliadnuc od všetkých praktických prekážok, predstavme si v teoretickej rovine túto úlohu ako možnú - akoby celé usporiadanie spoločnosti bola akási stavebnica s parametrami a črtami celej spoločnosti, ktorú môžme preskladat do inej, podľa možností dokonalejšej podoby.

 Za dve najdokonalejšie usporiadania, aké sa ľudstvu v dejinách podarilo zriadiť považujem osvietenstvo - vládu osvieteného panovníka, a demokraciu. Z nich by som pri mojej predstave dokonalého menežovania spoločnosti chcel vychádzat. Samostatne podľa mna obom niečo k dokonalosti chýba. Osvietený panovnik nezaručoval, že bude panovať osvietene, že bude nezávislý a spravodlivý a svoju moc nebude  bezohľadne zneužívať. A demokracia, tá je pôvodom vláda ľudu. Vychádza z presvedčenia, že reprezentanti ľudu budú rozhodovať v jeho prospech, pretoze sami vedia čo (ľud) potrebuje, kedže sú jednými z neho. Dnešný "politici z povolania", (často len) navonok zástupcovia tej či onej myšlienky, pre ktorých je pôsobenie v politke často len obchodníckym či managerskym vrcholom a prostriedkom ako svoje kšefty povýšiť na vyššiu úroveň majú však k ľudu a jeho potrebám tak ďaleko, že z pôvodných ideií má už moderná demokracia len pramálo.
Zobral by som však z oboch systémov to dobré, pokúsil sa ich skombinovať, a prisposobiť potrebám súčasnosti s využitím poznatkov a mozností, ktoré sú dnes k dispozícii.
Na rozhodovacie pozicie by som navrhoval vypísať všeobecný konkruz. Záujemci by boli testovaní zo znalostí z rôznych spoločenských oblastí (histórie, matematiky, práva, medicíny. politilógie, sociológie, psychológie a iných) a boli by tiež testovaní na odolnosť, etiku, morálku, osobnosť a pod. Do parlamentu by sa tak dostala elita z viacerých spoločenských oblastí. Vznikla by nová ústava, ktorá by týchto ľudí ustanovovala do moci. Politickú líniu, by však v medziach demokratických (ústavou definovaných)princípov dávali občania vo voľbach. Ľudia by teda nevolili samotných zástupcov - tí by sa kvalifikovali sami svojimi elitnými kvalitami, ľudia by si len vyberali akú politiku si želajú.
Ústava by členom parlamentu dávala výrazne nadpriemerné ohodnotenie, poskytovala im bezpečie a komfort. Tento parlament by sa nemenil, len povedzme každých päť rokov, by sa konal konkurz na miesta, ktoré sa uvoľnili úmrtiami a inými udalosťami po ktorých by sa znížil počet poslancov. Ústava by tiež určovala, na koľko miest sa vypisuje konkurz pre odbornikov z konkrétnych vedných a spoločneských oblastí, a obsahovala by mechanizmy ako môžu ostatní zbaviť mandátu poslanca, ktorý vo svojej funkcii zlyhal a neplnil si svoje poslanie svedomito. Takisto by popisovala presný postup, ako môžu s postupom času a skúseností zo správy spoločnosti poslanci modernizovat ústavu. A postup, kedy a ako môže ľud prostredníctvom referenda zasiahnuť a vykonať nápravu v zložení parlamentu, pokiaľ si väčsina ľudu bude myslieť, že nekoná v súlade so záujmami spoločnosti.
Touto kombináciou demokracie a osvietenstva, teda rozumnej vlády, by sa mohlo podariť eliminovať nerozumné a skorumpované vládnutie, kedže by vládla inteligencia, ktorá je dostatočne nadpriemerne ohodnotená, a nemusí sa ani báť straty lukratívnej pozície. Ak by bol tento model zrelizovaný a vyladený do detailov, dôveroval by som mu viac ako súčasnému, ale bohužiaľ je to len ťazko zrealizovateľná utópia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Robili radikálne reformy. Nemali inú možnosť

Krajiny, ktoré s trhovými reformami otáľali, sú dnes na tom horšie ako Poľsko, tvrdí Leszek Balcerowicz, autor radikálnych reforiem zo začiatku 90. rokov.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.


Už ste čítali?